KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi


Bebek Kalp Taraması..

Hastanemizde doğan bütün  bebeklere  taburcu olmadan  Pulseoksimetre  ile  Kritik Doğuştan kalp hastalıklarının taraması yapılmaktadır.

Kritik doğuştan kalp hastalıklarının Pulse Oximetre ile taranması

Yenidoğan bebeklerin %1’i kalp hastalığı ile doğarlar. Bunların ¼’i   kritik doğustan kalp hastalığıdır ve önemli bir kısmı ilerleyen günlerde müdahele edilmezse hayatlarını kaybedebilirler. Bu bebekler doğduktan sonra normal gözükür, muayeneleri normaldir.  Kalp hastalığı duktus dediğimiz doğduktan sonra kapanan damara bağımlı ise bulgular doğduktan sonra ilk hafta içinde duktus kapandığında ortaya çıkar. Bebek taburcu olduktan sonra eve gittikten bir süre sonra morarır, kalp yetmezliği gözükebilir. Acil cerrahi müdahale  gerekebilir.

- Pulseoksimetre taraması kritik doğuştan kalp hastalıklarının tanısında fizik muayeneyi tamamlayıcı, güvenli, ağrısız bir tarama yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

- Bu tarama ile  hastalığın bebek kötüleşmeden tanınması ile  erken ameliyat şansı elde edilmektedir.

- Bu tarama ile kanda oksijen düşüklüğü ile giden kalp hastalıkları tanı almaktadır. Aileye taramanın tüm kalp hastalıklarını dışlamayacağı söylenmelidir.