KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi


Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

Bademcik (Tonsil) nedir?

Bademcikler, boğazımızın her iki yanında bulunan yapılardır. Bademcikler, boğaza giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalarlar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı bağışıklık sistemi hücrelerini ve antikorları üretirler. Yeni doğanda anneden geçen immünglobulinler nedeniyle küçüktürler. 4–5 yaşlarda daha sık olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyürler. İleri yaşlarda küçülme eğilimi gösterirler.


Bademcik iltihabı (tonsillit) nedir?

Bademcik iltihabı, bademciklerin mikroplarla karşılaşması ve şişmesi sonucunda gelişir. Eğer sık tekrarlayan bademcik iltihabınız varsa, doktorunuz bademciklerin alınmasını önerebilir. Sık sık iltihaplanmaları nedeniyle savunma görevi yapamaz duruma gelmiş, hatta sağlığa zarar vermeye başlamış olan bademciklerin vücutta kalması müzmin iltihaplı bademciklerin alınmasından daha risklidir.
Bademciklerin iri olması önemli midir?

Bademcik ve geniz eti büyümeleri üst solunum yolunu daraltacak boyuta ulaştığında horlama ve apne dediğimiz uykuda nefessiz kalma gibi ciddi sorunlar başlatır. Bu durumlarda bir KBB uzmanı ile görüşülmesinde yarar vardır.

Ameliyat ne zaman gereklidir?

Bademcik ve geniz eti ameliyatları KBB kliniklerinde sık uygulanmaktadır. İlaç tedavisinden fayda görülmediğinde cerrahi olarak bunların çıkartılmasına başvurulmaktadır. Bu ameliyata karar vermek için kullanılan iki kriter vardır.

Kesin ve göreceli olarak ameliyatın gerekliliği belirlenir.

Kesin ameliyatı gerektiren durumlar:

1- Üst solunum yolunun bademcik ve geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak tıkanması
2- Bademcik etrafında abse (Peritonsiller abse)
3- Kötü huylu tümör şüphesi
4- Çene yapısını bozan geniz eti ve bademcik büyümeleri.

Göreceli kriterlerin, en başında sık tekrar eden bademcik enfeksiyonları gelmektedir. Bademcik ameliyatlarının %40´ı bu nedenle yapılmaktadır.

- Son bir yılda 7 defa veya
- Son iki yılda yıl başına 5´şer defa veya
- Son üç yılda yıl başına 3´er defa ya da daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçirilmesi
- Difteri (Kuş palazı) mikrobu taşıyıcıları
- Kalp kapak bozukluğu olan kişiler.
- Bademcik ve geniz eti iltihaplanmasına bağlı olarak sık orta kulak iltihabı geçirilmesi.
- Febril konvülzyonlara (ateşli havale) neden olan tonsillit atakları

Bu gibi durumlarda kronik bademcik iltihaplanması olarak adlandırılır. Çözümünde cerrahi tedavisi önerilir, planlanır.

Bademcik ameliyatı (tonsillektomi) sırasında neler olur?

Bademcik ameliyatı genel anestezi verilerek yapılır ve yaklaşık 20-30 dakika sürer. Bir anestezinin başlama ve sona erme süreleri de eklendiğinde ameliyathanede geçen toplam süre 1-1.5 saate kadar çıkabilir.

Bademcikleri ağzın içinden deride bir kesi yapılmadan alınır. Cerrah, bademcikleri bulundukları yerden çıkartacak ve kanamaları durduracaktır.

Bu işlemler için çeşitli araçlar kullanılabilir: bistüri, koter, radyofrekans, thermal welding gibi. Hastanemizde raydofrekans ve thermal weldıng sistemleri uygulanmaktadır.

İyileşme: Bademciklerin bulunduğu bölge ameliyattan sonra açık yara olarak kalmaktadır. Bu nedenle yutkunma sırasında boğaz ağrısı ve kulağa vuran ağrı olabilir. Boğaza bakacak olursanız bademciklerin bulunduğu bölgenin beyaz-sarı renkte olduğunu görürsünüz. Bu görünüm iltihaplanmaya bağlı değildir ve 15–20 gün sürecektir. Daha sonra ameliyat bölgesi ağız içindekine benzer bir pembe renkli doku ile kaplanacaktır.