KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi


da Vinci Robotik Cerrahi Minimum Kesilerle, Düşük Enfeksiyon Riski ve Hızlı İyileşme Sağlıyor

Çünkü; günümüzde dünyada kullanılan kansız ve kapalı (minimal invaziv) cerrahi yöntemlerinin en gelişmişi olan da Vinci robotik cerrahi, cerrahın en karmaşık işlemleri sadece birkaç küçük kesikten gerçekleştirmesine izin verir. Bu da; ameliyat sonrası sürecin daha konforlu biçimde atlatılması anlamına gelir.

KadıköyŞifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu, da Vinci robotik cerrahi sistemi ile ilgili bilgiler verdi.

da Vinci Sistemi, yaklaşık 10 yıldır tüm dünyada binlerce ameliyatta başarıyla kullanılıyor. Şimdi de, KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi’nde ağırlıklı olarak; genel cerrahi, jinekoloji, üroloji, kulak burun boğaz ve göğüs cerrahisi ameliyatlarında kullanılmaya başlandı.

“Robot” olarak adlandırılsa da, da Vinci tek başına çalışmaz; ameliyat tamamıyla cerrah tarafından gerçekleştirilir. da Vinci, cerrahın en karmaşık işlemleri, karın ön duvarına açılan birkaç küçük kesikten gerçekleştirmesine izin verir. Bunun sonucu olarak, hasta, büyük ameliyatların ardından alışılagelmiş zorlu iyileşme dönemi olmaksızın günlük hayatına daha çabuk dönebilir.

Da Vinci Nasıl Çalışıyor?

Cerrah, hastanın yattığı ameliyat masasının yakınında, ameliyatı kumanda edebileceği bir konsola oturuyor. Görüntü aldığı bu konsoldan robotun kollarını hareket ettirebiliyor. Robotun kolları 7 değişik açıda, 540 derece dönme özelliğine sahip. Aslında bir kamera olan kollardan biri, yüksek çözünürlükte 3 boyutlu görüntüyü, 10 kat büyüterek monitöre yansıtıyor. Cerrah da, bu görüntüler eşliğinde, bir cerrah eli gibi hareket edebilen robotun diğer kollarını harekete geçirerek ameliyatı gerçekleştiriyor. İnsan elinden çok daha ufak boyutlarda olduğu için, cerrahın elinin uzanamayacağı yerlere de girebiliyor. Böylece hem hastaya, hem de cerraha pek çok avantaj sağlıyor.

Robotik cerrahi sistemi sayesinde üç boyutlu görüntünün sağlanabildiği klasik açık ameliyat ile, hastaya en az travma yaratan kansız ve kapalı (minimal invaziv) tekniklerin uygulanabildiği laparoskopik cerrahinin bütün olumlu yönleri birleşiyor ve hastaya en güvenli tedavi sunulabiliyor.

Robotik Cerrahi, Cerraha Ne Gibi Kazanımlar Sağlıyor?

Robotik cerrahi ile yapılan ameliyatlar açık cerrahi ve laporoskopik cerrahiye (kapalı ameliyatlar) göre birçok avantajlar içeriyor:

- Dokuları ve ameliyat sınırlarını daha iyi görerek ameliyatı yapabilme. Üç boyutlu ve yüksek çözünürlükte (high definition) görüntü altında ameliyatın gerçekleştirilmesi. Gözün gördüğünden 10 ila 12 kat büyütme ile dokuların ve cerrahi sınırların görülerek ameliyatın yapılabilmesi.

- Daha fazla hareket yeteneği ile ameliyat yapabilme. Ameliyat için bilekten daha fazla dönme yeteneğine sahip 540° dönebilen, 7 ayrı açıda hareket edebilen ve insan elinin giremeyeceği alanlara girebilen robot kollarının olması.

- Eldeki titremeleri önleyerek ameliyat yapabilme. Robotik cerrahi sırasında ellerdeki çok az titreme bile robotik teknoloji tarafından ortadan kaldırılmaktadır. Daha fazla hassasiyet gerektiren ince işler bu sayede yapılabilmektedir.

Robotik Cerrahi Hastaya Neler Kazandırıyor?

- Kan kaybının daha az olması ve daha az kan nakli ihtiyacı. Robotik cerrahi uygulamalar özellikle kanser cerrahisinde daha az kan kaybına neden olur, böylece daha az kan nakline ihtiyaç duyulur.

- Ağrının daha az olması. Geniş kesiler olmadığı için hastanın daha az ağrısı olur ve ağrı kesici ihtiyacı azalır.

- Ameliyat izinin daha az olması. Operasyonlar geniş kesi yapılmadan ve karın duvarı kesilmeden gerçekleştirilir. Bütün işlemler göbek deliğinden ve kasık bölgesinde açılan 3 veya 4 küçük delikten yapılır. Ciltte geniş ameliyat izi olmadığından estetik açıdan rahatsız eden iz bırakmaz.

- Hastanede daha az yatma süresi. Ameliyat sonrası aynı gün veya ertesi gün hasta taburcu edilir. Hastanın ayağa kalkma ve normal fiziksel aktivitesine kavuşması daha kolay ve hızlı olur.

- İnfeksiyon riskinin azalması. Karın açılmadığı ve kanama çok olmadığı için robotik cerrahide infeksiyon riski azdır.

- Karın içi yapışıklıkların daha az olması. Açık ameliyatlarda daha fazla yapışıklık meydana gelir ve özellikle çocuk sahibi olmayı düşünen anne adaylarına öncelikli olarak laparoskopi önerilmelidir. Yapışıklıklardan özellikle tüpler etkilenebilir ve gebe kalmak zorlaşabilir.

- İyileşmenin çok hızlı olması. Robotik ameliyatlar mikro-cerrahi ilkeleriyle yapıldığından karın içerisinde ve ameliyat alanlarında çok az hasar meydana gelir ve iyileşme daha kolay ve çabuk olur.

- Normal yaşama ve işe çok daha erken dönebilme. Açık cerrahi uygulanmadığı için hasta çok kısa sürede işine dönebilir.