KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi


BOTOX® nedir?

BOTOX®, Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen bir tedavi ajanıdır. BOTOX® ilk olarak labaratuvar koşullarında çok küçük dozlarda şaşılık ve göz spazmını tedavi amacıyla üretilmiştir. Değişik hastalıklarda fazla kasılan kasların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

BOTOX®  ne için kullanılır?

İlk olarak göz spazmı ve şaşılıkta kullanılan bu ürün kozmetik amaçlarla da kullanıma başlanmıştır. BOTOX® injeksiyonları ilk olarak 2002’de günlük gülme, alın ve mimik hareketlerinden dolayı meydana gelen derin ve yüzeysel kırışıklıkların giderilmesinde devreye girmiştir. Eğer sizde erken yaşlanmaya dair belirtiler veya yüz yapısından kaynaklanan mimik çizgileri fazla ise BOTOX® sizin için uygun olabilir. BOTOX® çizgilere neden olan mimikleri engelleyerek kırışıklıkları giderir ve artmasına da mani olur. BOTOX® aynı zamanda göz hareketlerinden ve kısılmasından kaynaklanan çizgileride engeller ve giderir.

BOTOX® nasıl etkili olur?

Normalde beyin kaslara hareket ve kasılmaları için elektriksel bir mesaj gönderir. Elektriksel mesaj kaslara asetilkolin adlı bir madde ile iletilir. BOTOX® bu astilkolin maddesini salınımını engelleyerek etkili olur. Bunun sonucunda kaslara mesaj ulaşmadığı için kas kasılamaz. Yani kırışıklığa neden olan kas kasılması ve hareketleri durduğu için BOTOX® ile çizgiler azalır veya kaybolur.

BOTOX® sonrası nasıl ve ne zaman etki görülür?

BOTOX® kişinin şikayetlerine göre kas içine çok ince uçlu bir enjektörle zerkedilir. En sık olarak alın ve göz çevresi kırışıklıklarında kullanılır. Her kasa 1-5 arası injeksiyon yapılır. Tüm bölgelere müdehale en fazla 30 dakika alır. BOTOX® injeksiyonları çok ince iğnelerle yapıldığı için ağrı şikayeti fazla olmaz. Tedavi sonrası BOTOX® etkinliği 3 gün içinde görülmeye başlar.

Oturmuş etki ise 1 ile 2 hafta içinde ortaya çıkar. İlacın yarılanma ömrü 3 ay olup, tedavinin etkinliği 6 ay sürer. Her tedavi sonrası tedavi etkinliğinin süresi uzar. Tedavi yapılan alanda yüzeyel çizgiler ve derin çizgiler düzelir veya azalır. Tedavinin etkisi kaybolmaya başlayınca botox tekrarlanır. Tedavinin etkin olduğu sürede hastaların çizgileri kaybolur ve daha düzgün görünümlü bir cilt elde edilir. BOTOX® boyun bölgesi ve dekoltede uygulandığında da gayet iyi sonuç vermektedir.

Riskler, komplikasyonlar:

Botoxun sistemik yan etki göstermesi kozmetik amaçla yapılan dozlarda mümkün değildir.

Hamilelerde uygulanmaz.