KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

Sağlık Destekleri ve Yardım Kampanyaları

Gölcük Sahra Hastanesi

17 Ağustos 1999 depreminden sonra hızlı bir organizasyon yapılarak Gölcük’te “KadıköyŞifa Sahra Hastanesi” kuruldu. Dünyanın dört bir yanından gelen doktorlar ve sağlık çalışanlarının hizmet verdiği sahra hastanesinde 21 Ağustos – 19 Eylül 1999 tarihleri arasında 6.163 kayıtlı hastaya ayaktan ve yatarak tedavi hizmeti verildi. Ayrıca kurumuz tarafından organize edilen yardım kampanyaları ile toplanan yardım malzemeleri ve kıymetli malzemeler 19 Eylül 1999 tarihinde yetkililere teslim edildi.

Göz Taraması

Nisan 2002’de, Yeni Kadıköy Lions Kulübü ile birlikte, Küçükyalı Yetiştirme Yurdu’nun minik sakinleri göz taramasından geçirildi.

Diş Taraması
Mayıs 2004’te, Gazete Kadıköy işbirliği ile, 500 öğrencili Kanuni Sultan Süleyman İlköğretim Okulu’nda diş taraması gerçekleştirildi ve öğrencilere diş sağlığı hakkında eğitim verildi.

Ücretsiz Sünnet Kampanyası

2003 yılından başlayarak günümüze kadar sürdürülen ve Kadıköy Belediyesi tarafından organize edilen ücretsiz sünnet kampanyasına destek verilerek, her yıl artan sayıda (2008 yılında 100 çocuk) ihtiyaç sahibi çocuk sünnet edildi. Bugüne dek, toplam 350 çocuğun sünneti gerçekleştirildi.

Kadıköy Belediyesi tarafından Sosyal Sorumluluk bilinciyle her sene gerçekleştirmekte olduğu Sünnet Projesinde 2011 yılında ise, 180 çocuk sünnet oldu.

KadıköyŞifa Kadıköy Hastanesi 30 çocuk ile her sene olduğu gibi bu senede desteğini gösterdi.

30 ihtiyaç sahibi çocuğun ücretsiz sünnet olduğu bu çalışmanın sonunda destek kuruluşlar ile Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk 21/07/2011 tarihinde True Blue’da yapılan yemekte bir araya geldiler. Proje ile ilgili bilgilendirmenin ardından Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk destek veren kuruluşlara teşekkür etti ve plaketlerini verdi.

● TNT Kitap Toplama Kampanyası

Ağustos 2006’da TNT Ekspres işbirliği ile gerçekleşen kitap toplama kampanyasına kurum çalışanlarının katılımı ile toplanan kitaplar bağışlandı.

Eylül 2009’da TNT Ekspres işbirliği ile gerçekleşen kitap toplama kampanyasına kurum çalışanlarının katılımı ile toplanan kitaplar bağışlandı.

Kullanılabilir Durumdaki Giysi, Küçük Ev Eşyaları, Kitap ve Oyuncak Toplama Kampanyaları

KadıköyŞifa Sağlık Grubu İnsan Kaynakları Birimi öncülüğünde 2007 yılından itibaren her yıl düzenli olarak kullanılabilir durumdaki giysi, küçük ev eşyaları, kitap ve oyuncak toplama kampanyası düzenlemektedir. Toplanan eşyalar KadıköyŞifa Gönüllüleri tarafından cinslerine göre ayrıştırılarak gruplanmakta, daha sonra bağış yapılacak sivil toplum kuruluşuna götürülerek teslim edilmektedir. Böylece atıl durumdaki bu tür eşyalar ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılarak hem ekonomik hem de sosyal fayda yaratılmaktadır.

2007 Yılı Kampanyası: Toplanan çok sayıda eşya öncelikle ihtiyaç duyan çalışanların almalarına yönelik olarak kurum içinde sergilendi, daha sonra kalan eşyalar Beyoğlu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı’na bağışlandı.

2008 Yılı Kampanyası: Toplanan değişik özellikteki yaklaşık 25 koli eşya Üsküdar Belediyesi Toplumsal Gelişim Merkezi (TOGEM)’e bağışlandı.

2009 Yılı Kampanyası:
Toplanan 2.715 parça eşya Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın NAHIL Dükkanı’nda satılarak gelir elde edilmesi ya da vakfın Istanbul, Marmara Deprem Bölgesi, Diyarbakır ve Mardin’de kurduğu 22 Kadın ve Çocuk Merkezi’nde ihtiyaç sahiplerine dağıtılması amacıyla bağışlandı.

● Çekirdek Harekatı

Temmuz - Eylül 2007 tarihleri arasında Tema’nın katkısı ve Manisa Belediyesi’nin öncülüğünde başlatılan kampanya kapsamında kiraz, vişne, kayısı, erik ve şeftali çekirdekleri toplandı ve Eylül 2007’de teslim edildi.

Kimsesiz Çocuklara Yardım Kampanyası
Eylül 2007’de kurum içinde yapılan duyurular kanalıyla çalışanlardan toplanan maddi kaynaklar kullanılarak okul eşyaları ve okul gereçleri Kartal Emrullah Turanlı Çocuk Esirgeme Kurumu’na teslim edildi.


İlaç Toplama Kampanyası

Eylül 2009’da düzenlenen tarihi geçmiş, kullanılmayan ya da ihtiyaç fazlası ilaçların toplanmasına yönelik bir kampanya düzenlendi. Bu kapsamda tüm çalışanların evlerinde bulunan ilaçlarla birlikte hastane eczanesi ve servislerde atıl durumda bulunan toplam 510 kutu ilaç toplandı. Tarihi geçmiş ilaçlar ayrılarak Kadıköy Belediyesi Ataşehir Geçici Hayvan Bakım Merkezi’ne teslim edildi. Kullanıma uygun durumdaki ilaçlar öncelikle LÖSEV yetkilileri ile paylaşıldı, lösemili çocuklar ve ailelerinin ihtiyaçlarına uygun olarak kullanılması için gönderildi. LÖSEV’in ihtiyacı dışındaki ilaçlar ise ücretsiz olarak ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere Sarıgazi Sağlık Ocağı yetkililerine götürülerek teslim edildi.

Silivri ve Selimpaşa’ da ki Sel Felaketinde Zarar Görenlere Destek

Ekim 2009’da Ortak İdealler Derneği’nin başlattığı Silivri ve Selimpaşa’ da ki sel felaketinde zarar gören vatandaşlarımıza destek vermek amacıyla başlattığı kampanyaya KadıköyŞifa olarak biz de destek verdik. Çalışanlarımızın katkıları ile toplanan kullanılabilir durumdaki ikinci el eşya ve giysiler Şifalı Gönüllüler tarafından tek tek kontrol edilerek 53 kolide toplandı ve kampanyanın ücretsiz taşıma işini üstlenen Fillo Kargo Kozyatağı Şubesi’ne teslim edildi.

● Ocak 2010 - GEA Arama Kurtarma ve Ekoloji Grubu tarafından yürütülen “Yalnız Oyuncaklara Yeni Arkadaşlar” Kampanyası’na destek verilerek 2 koli oyuncak toplandı ve teslim edildi.

● Temmuz 2010 - 26 KadıköyŞifa Gönüllüsünün desteği ile 2000 adet Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği Broşürünün vatandaşlara ulaşması sağlandı.

● Eylül 2010 -  “Pakistan Yardım Bekliyor” Kampanyası ile topladığımız bakliyatları Türk Kızılay’ı Marmara Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi aracılığı ile Pakistan’a ulaştırdık.

● Ekim, Kasım ve Aralık 2010 - Lösev’in 2011 yılı duvar ve masa takvimlerinden 365 adet satarak Lösemili Çocukların tedavisine destek olduk.

● Kasım 2010 - 55 KadıköyŞifa Gönüllüsünün desteği ile 1008 adet Lösev Gazetesinin vatandaşlara ulaşması sağlandı.

● 2011 Kadıköy Belediyesi işbirliği ile kullanılmayan ilaçların toplanması için kampanya yapılmış, toplanan ilaçlar ihtiyacı olan yerlerde kullanılmak üzere Kadıköy Belediyesi’ne teslim edilmiştir.

● 2011 Haziran ayında Ataşehir lokasyonunda, Kasım ayında Kadıköy lokasyonunda Kızılay ile kan bağışı kampanyası gerçekleştirilmiştir.

● 2013 Kadıköy lokasyonunda Prediyabet Polikliniği kurulmuştur. Risk analiz anketi ile diyabet riski yüksek çıkan hastalara ücretsiz AKŞ bakılması ve doktor muayenesi yapılmaktadır.

● 2015 yılı “Dünya Görme Günü” kapsamında, optik sektörünün lider firmaları Ataşehir ve Çekmeköy Belediyeleriyle birlikte kurumumuzda 08-09 Ekim 2015 tarihlerinde göz taraması çalışması yapıldı. Sosyal Sorumluluk kapsamında yürütülen çalışmada ihtiyaç sahibi 90 çocuğun göz muayenesi, Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şehvar Nefesoğlu tarafından gerçekleştirildi. Çekmeköy ve Ataşehir belediyeleri tarafından misafir edilen ailelere çocukların göz sağlığı hakkında bilgi verildi. Bilgilendirme sonrasında çocuklara numaralı gözlükleri ve çocuklara özel olarak üretilen güneş gözlükleri takdim edildi.