KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

Anestezi ve Reanimasyon

KadıköyŞifa Sağlık Grubu  Anestezi ve Reanimasyon Ünitesi, deneyimli uzman doktor kadrosu ve  hasta güvenliğini ön planda tutan uluslararası standartlara göre düzenlenmiş yapısıyla hastalarımıza hizmet vermektedir.

Hastalarımızın anestezi hakkında merak ettikleri bazı konular ile ilgili kısa bilgiler aşağıda verilmiştir.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme Niçin Gereklidir?

Anestezinin sağlanmasında kullanılan ilaçların etkisi pekçok faktörden etkilenir. Yaş, kilo, gebelik, alkol veya sigara kullanımı, düzenli kullanılan ilaçlar, böbrek veya karaciğer hastalıkları, bu faktörlerden birkaçıdır. Anestezi ve cerrahi vücudumuzun pek çok sistemini etkiler, bu yüzden anestezist, anestezi uygulamasının en güvenli ve konforlu olmasını sağlamak için olası hastalıklarınızı önceden bilmelidir. Bu nedenle ameliyattan önceki günlerde anestezistiniz sizi mutlaka görecektir. Bazı durumlarda anestezistin hastasını bir iki saat önceden görmesi de yeterlidir.

Genel, Rejyonel veya Lokal Anestezi Ne Demek?

Genel anestezi uygulamasında hasta bilinçsizlik ve ağrısızlık durumunda tutulur. Tüm anestezik maddelerin dozu ameliyat boyunca hastayı ağrısız ve blilinçsiz tutacak ve ameliyat bitiminde rahatça ve ağrısız olarak uyandırılabilecek konsantrasyonlarda ayarlanır.

Rejyonel anestezi ameliyat olacak bölgenin ağrı duyusunu taşıyan sinirlerinin yakınına bir iğne yardımı ile lokal anestezik madde verilmesi ile uygulanır. Uygulanan lokal anestezik bu sinirlerin bir sureliğine işlev görmesini bloke eder ve böylelikle ağrı ve/veya hareket bu bölgelerde, bu süre boyunca yok olur.

Lokal anestezide cilde verilen lokal anestezik ile ameliyat sahası bir süreliğine hissizleştirilir.

Genel Anestezide Ben Kendimi Kaybettikten Sonra Neler Oluyor?

Ameliyat masasına geldiğiniz andan itibaren kan basıncınız, kalp hızınız ve ritminiz, ve oksijenasyonunuz özel cihazlarla takip edilir. Anestezistiniz sizin vücudunuzun durumunu sürekli olarak monitorize eder, yaşamsal fonksiyonlarınızı takip eder. Olası değişikliklere müdahale eder. Aynı zamanda oluşabilecek problemlere de acil müdahale eder. Hastanın cerrahiye oluşturabileceği yanıtları kontrol altında tutar.

Cerrahi bitiminde derlenme dönemi de anestezistin kontrolü altındadır. Bu dönem önceden planlanır ve zamanlaması uygun ve kontrollü bir şekilde yapılır. Anestezik ajanlar durdurulur ve bazen etkilerin geri döndürülmesi için ek ilaçlardan faydalanılır. Kan basıncı, vücut ısısı, solunum ve diğer fonksiyonların normale dönmeleri sağlanır. Ağrı tedavisi planlanır.

Ameliyattan Sonra Nerede Olacağım?

Anestezi sonrası derlenme odası: Ameliyathanenin içinde bulunur. Hastaların ameliyat sonrası, anestezinin erken etkilerinden derlenene kadar, uzmanlaşmış hemşirelerin gözetiminde takip edildikleri yerdir. Burada da anestezistler hastaları takip ederler ve hastanın yatağına gitme kararını verirler.

Yoğun Bakım: Yoğun bakım; ciddi bir ameliyat geçirmiş, öncesinde ciddi bir hastalığı olan veya travma hastalarının takip edildiği bölümdür. Ameliyattan sonra yoğun bakıma ihtiyacınız olursa, burada da sizi takip edecek doktorunuz anestezistinizdir.

Ameliyat Sonrası Ağrım Olacak mı?

Cerrahi veya ciddi bir travma sonrası gelişen ağrının giderilmesinden anestezist sorumludur. Anestezist hastanın sağlık durumuna ve kilosuna göre ayarladığı ağrı engelleme teknikleri ile ameliyat sonrası dönemin ağrısız geçmesini sağlar.

Ameliyattan Önce Neden Yiyemiyorum veya İçemiyorum?

Mide içeriğinin akciğerlere kaçması tehlikeli bir durumdur. Normal şartlarda vücut bu durumdan kendini korur fakat anestezi altında bilinçsiz hastada bu koruma refleksleri ortadan kalkar. Bu yüzden ameliyata boş mide ile gelmek önemlidir. Rejyonel anestezi planlanmış hastalarda bile tedbir olarak boş mide istenir. Sigara da pek çok ilaçdan daha tehlikelidir. Uyanma esnasında ciddi solunum yolu problemlerine yol açabilir. Bu yüzden sigara içiminin anestezistinize bildirilmesi önemlidir ve ameliyattan birkaç gün önce sigaranın kesilmesi tercih edilir.

Anestezi Sırasında Riskler Nelerdir?

Yan etkiler ve komplikasyonlar çok ender rastlanan durumlardır. Riskler hastanın durumuna ve cerrahinin tipine göre değişir. Ciddi yaşamsal risklerin oranı günümüzde çok düşüktür. Bulantı rastlanan fakat kolay tedavi edilebilen bir yan etkidir. Boğaz ağrısı da gelişebilir fakat bir iki günde geçer. Daha nadir olmakla beraber baş ağrısı, diş hasarı, iğne yapılan yerde ağrı gibi şikayetlerle de karşılaşılabilir. Anestezi alan insanların büyük kısmı komplikasyonsuz ameliyat olurlar ve konforlu bir şekilde ameliyat sürecini geçirirler.

Anestezi uygulaması, anestezi sonrası bakım ve ağrının giderilmesi ile ilgili çeşitli standartlar, kurumlar tarafından belirlenmiştir ve denetlenmektedir.