KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

Ağız - Diş Sağlığı ve Hastalıkları

KadıköyŞifa Kadıköy Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği 1997 yılından bu yana hastanenin 5. katında hizmet vermektedir. Hastanemizdeki diğer tüm branşlara ek olarak kliniğimizde, ağız diş çene alanında uzman diş hekimleri tarafından hizmet verilmektedir. Kliniğimiz bünyesinde;

• Estetik Diş Hekimliği
• Protetik Diş Tedavileri
• Ağız, Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi,
• Ortodontik Tedaviler,
• Pedodontik Tedaviler,
• Periodontolojik Tedaviler,
• Endodontik Tedaviler
• Konservatif Diş Tedavisi

alanlarında hizmet verilmektedir.

KadıköyŞifa Kadıköy Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, uzman ekibi eşliğinde, son teknoloji ile donatılmış 2 adet dental ünite, panaromik x-ray ünitesi ve genel anestezi ünitesi ile hastalarına en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlamaktadır.

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Modern toplumlarda bireyler dişlerinin görünümünü önemserler, hatta dişlerdeki şekil ve renk bozuklukları kişide psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere sebep olabilir. Dişhekimliğinde estetik ve restoratif maddelerin gelişmesiyle pek çok renk, şekil, konum bozuklukları kolaylıkla çözümlenebilmektedir.

PROTETİK DİŞ TEDAVİLERİ

Sabit Protezler
Yıllar boyunca insanların yemek yeme, çiğneme, yutkunma ve geceleri bazı nedenlerle diş gıcırdatmaları sonucunda, dişler farklı oranlarda aşınırlar. Ayrıca çürükler ve kaza sonucunda dişlerin bazı bölümlerinde kırılmalar oluşur. Bu gibi durumlarda, kron adı verilen protezler ile dişlerin kaybolan yapıları, tekrar yerine konur. Bu kronlar porselen, akril ya da dişhekimliği için özel olarak üretilmiş olan metal alaşımları kullanılarak yapılır. Diş hekimliğinde son dönemdeki gelişmeler bu yapıların son derece doğal görünmesini sağlayabilmektedir.

Hareketli Protezler
Protez (Damak) birçok diş eksikliği mevcut olduğu durumda çözüm olarak implant ya da sabit köprü protezleri yapılamıyorsa kullanılan takılıp çıkartılabilen bir uygulamadır. Bu protez ağızda kalan dişlere kroşeler yoluyla tutunabileceği gibi, ki hoş olmayan görüntüye yol açmaktadırlar; dişlere yapılan kuronlarla iç tarafa gizlenen hassas tutucular ile de tutturularak daha estetik bir görüntüye kavuşturulabilirler.

Bu eksiklikleri doldurmak için günümüzde diş hekimliğinde birçok yöntem vardır. Bunlardan en sağlıklı ve doğru olanı diş eksikliklerinin konumu, sayısı, diğer dokuların durumu ve genel sağlık durumunuz göz önüne alınarak diş hekiminiz tarafından seçilir.

AĞIZ DİŞ ÇENE CERRAHİSİ

Diş çekimi, gömülü dişlerin çekimi, apikal rezeksiyon, kist cerrahisi, tümör cerrahisi, çene eklemi problemleri, implant uygulamaları gibi ağız kavitesinde ve çenelerde yapılan tüm cerrahi işlemleri kapsayan tedavi dalıdır.

ORTODONTİK TEDAVİLER

Ortodonti diş ve yüz bozukluklarının teşhis, tedavi ve önlenmesidir. Bu uzmanlık alanı kapanış bozuklukları (malocclusion) olan insanlara çözümler sunar. Ortodontik tedavi genelde braket gibi düzeltici aletler kullanımını içerir. Bu düzeltici aletlerin kullanımı aşağıdaki gibidir:
     - Dişleri düzeltmek
     - Kapanış bozukluklarını düzeltmek
     - Boşlukların kapatılması
     - Diş ve dudakları düzgün hizalamak.

Ortodontik tedavi, küçük çocuklarda çene gelişimine yardım ederek dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olur, yetişkinlerde ise var olan çapraşıklık ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesini sağlar.

PEDODONTİK TEDAVİLER

Bebeğin anne karnındaki yaşamında süt dişlerinin gelişmesini ve kireçlenmesini etkileyen faktörleri, doğum sonrası, bebeklerde diş sürmesi ve diş sürmesini etkileyen faktörleri, Kalıcı dişlerin gelişimi-kireçlenmesi ve sürmesini, Çocukların süt ve kalıcı dişlerindeki çürükleri ve bunların tedavi yöntemlerini, Çocukların ağız-diş sağlığını koruma yöntemlerini, Çocuk hastalarda ağız-diş bulgularının sistemik hastalıklarla ilişkisini, Koruyucu diş hekimliğini, Diş travmaları ve tedavilerini, Zihinsel engelli çocuklarda koruyucu hekimlik ve diş tedavilerini, Erken süt dişi kayıpları nedeniyle ileride ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesi için gerekli uygulamaları kapsamaktadır.

PERİODONTOLOJİK TEDAVİLER

Periodontoloji, dişleri çevreleyen yumuşak (periodontal ligament, dişeti) ve sert dokuların (kemik, sement) yapısını, bu dokularda meydana gelen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisini inceleyen dişhekimliği dalıdır. Dişetleri ağzımızın ve dişlerimizin altyapısını oluşturur. Sağlıklı dişeti gül kurusu pembe renklidir ve dişleri sıkıca sarar. Dişetleriniz sağlıksızsa, dişleriniz çürük olmasa bile bir gün dişlerinizi kaybedebilirsiniz demektir.

Dişeti hastalığının erken dönemindeki tedavisi, dişler üzerinde bulunan eklentilerin (plak ve diştaşı) uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını kapsar. Bu işlem dişetinde iltihaba neden olan bakteri ve irritanların uzaklaştırılmasını sağlar. Erken tedavi edilmeyen diş etleri ve ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebilir.

ENDODONTİK TEDAVİLER

Çok derin çürüklerde ya da dişin pulpa dokusunda (sinir ve damardan oluşan yumuşak kısım) hasar oluştuğu durumlarda bu kısmın çıkartılıp yerine bir kök kanal dolgusu yapılarak, diş ve çevre dokuların sağlığının korunduğu tedavi şeklidir.