KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

Ayak Sağlığı Birimi

Çeşitli nedenlerle günlük hayatımızda yıpranan ve özenli bir bakıma ihtiyaç duyan ayaklarımız için, eğitimli uzmanlarca soruna yönelik farklı bakım programları uygulanıyor.

Kadıköy ve Ataşehir Hastanelerimiz bünyesindeki Ayak Sağlığı Birimleri’nde ayakkabı içinde kalan yıpranmış ayaklara olduğu kadar, çeşitli hastalıkların olumsuz etkileriyle zarar gören ayaklara da özel bakımlar yapılıyor. 

1. Medikal Ayak Bakımı: Kesici aletler kullanmadan (tırnak dışında), ayak banyosu yerine özel yumuşatıcı uygulanarak podiatri cihazı yardımı ile ağrısız ve nazik ayak bakımı gerçekleştirilir.  Dezenfekte etme ve canlı doku ve keratinize olan (kalınlaşmış) deriyi ayırma özelliği olan yumuşatıcı mükemmel bir sonuç sağlar. Podiatri cihazı çeşitli frezlerle (metal ya da taş uçlarla) çalışır, ayak problemine göre seçilir. Ayağa uygun krem sürülür. Tüm çalışılan alet ve frezler ultrasonik cihaz ile soğuk sterilizasyona ve sıcak sterilizasyona tabi tutulur.

2. Medikal El Bakımı: Tırnak kesilir ve törpülenir; yine kesici alet kullanmadan, kutikul itilerek ve tırnak yanları frezle temizlenerek bakımı yapılır. Tırnak yapısına veya problemine göre ürün uygulanır, ele krem sürülür.

3. Diabetik Ayak Bakımı: Aletler, frezler ve bakım ürünleri özel olarak diabetik ayak için üretilmiştir. Amaç yaralama riskini ortadan kaldırmaktır. İşlem sırası medikal ayak bakımında olduğu gibidir.

 4. Çatlak Topuk ve Callus Bakımı: Çatlak topuk  ve callus (aşırı topuk kalınlaşması) kesin çözüme dayalı özel frezlerle temizlenir. Daha sonra genel bakımı yapılabilir.

5. Nasır Bakımı: Nasır uygun frezlerle temizlenir, krem sürülür. İşlem tamamen ağrısızdır.

6. Mantar Tırnak: Uygun frezlerle mantarlı doku temizlenir, dezenfektan sürülür. İşlem tamamen ağrısızdır.

7. Kalınlaşmış ve Deforme Tırnak Bakımı: Frezle inceltilir, özel ürün uygulanır. İşlem tamamen ağrısızdır.

8. Batık Tırnak Bakımı: Tırnak frezlerle temizlenir, batan kısım alınır, uygun ürün sürülür.

9. Tel Uygulaması VHO Spange: Batık ya da deforme tırnağa (aynı diş teli gibi) takılır. Batıklara ameliyatsız ve ağrısız, kalıcı bir çözümdür.

10. Tel Uygulaması Goldstadtspange: Metal bant üzeri altın kaplamalı bir tırnak teli çeşididir.

11. Tırnak Bantları BS: Batık ve deforme tırnağa yapıştırılan amacına uygun bantlardır.

BAKIMLI AYAKLAR RAHAT ADIMLAR

Uzun geçen kış aylarında ayaklarınızı biraz da olsa rahat hissettirmek istemez misiniz?

Bunun bir yolu ayak bakımından geçmektedir. Ayaklarımız, tüm yükümüzü taşısalar da, güzellik ve moda uğruna giydiğimiz dar ve yüksek topuklu ya da çok düz ayakkabılar ile ağrıya ve deformiteye sebep olsak da en ihmal ettiğimiz organımızdır.

Ayak sağlığı uzmanları olarak bakım ile ayaklarımıza nefes aldırmak, ayak masajı ile hem ayaklarımızı hem de bedenimizin yükünü hafifletmek amacımız.

Neden Ayak Bakımı;

1. Ayaklarınızı ölü deriden arındırarak nefes almasını sağlıyoruz,
2. Doğru tırnak kesimi ile olası tırnak batıklarını önlemiş oluyoruz,
3. Baskıya ya da sürtünmeye maruz kalan derinin oluşturduğu nasırı acı vermeden ve kesici aletler kullanmadan temizliyor, uygun destek malzemeleri ile kalıcı çözüm sağlıyoruz.
4. Sert ve kalın olan çoğu zaman klasik tırnak makasları ile kesilmesi mümkün olmayan mantarlı tırnakları podiatri cihazı ile inceltiyor, kanamasız, acısız bir bakım sağlıyoruz. Böylece doktorunuzun tırnak mantarı için verdiği solüsyonlar derinlemesine etki yapıyor.
5. Tırnağın derin kesilmesinden, dar ayakkabıların oluşturduğu baskıdan ya da tırnak deformasyonlarından dolayı oluşan batık tırnaklarınız tel sistemi ile ağrı ve acı vermeden ortadan kaldırılır. Tel yardımıyla tırnağın doğal ve sağlıklı bir şekilde uzaması sağlanır.
6. Ayak masajı kan dolaşımını düzenler, ödemi atar, yorgunluğu alır ve sonuç olarak kişiyi rahat, hafif ve mutlu hissettirir.

DİYABETLİLERDE AYAK BAKIM

Diyabet (şeker hastalığı) ayak başta olmak üzere birçok organda bozukluklara yol açabilir. Bu nedenle ayak sağlığı ve bakımı diyabetlilerde çok önemlidir. Diyabet ayaktaki sinir uçlarının hasar görmesine yol açtığı için sıcak-soğuk algısı, ağrı hissi olmayabilir. Ayrıca kan damarlarının hasar görmesine sebep olduğu için azalan kan akımı nedeniyle ayak ülserleri ve yaraların geç iyileşmesine neden olur.

En Sık Yapılan Hatalar:

Vücudun ağırlığını taşıyan ve en çok baskı altında kalan organlardan biri olan ayaklarda yaralanmalara sık rastlanır. Diyabetli hastada nöropati oluşmuşsa ayakkabı içindeki herhangi bir cisim hissedilemez buda küçük yaralanmalara, tahrişe neden olur. Ağrı hissi olmadığı için durum fark edilmez ve iltihaplanmaya zemin hazırlar.

Ayaklar çoğunlukla üşüdüğünden ısınmak için kullanılan soba, kalorifer, sıcak su torbası vb şeylerle yanık tehlikesi, ortaya çıkabilir.

Tırnakların derin kesilmesi, nasırların kesici aletlerle alınmaya çalışılması, ince ve hassas derinin ponza taşı ile temizlenmeye çalışılması ciddi yaralanmalara yol açacağından ayakların mutlaka ayak bakım uzmanı tarafından kontrolü ve bakımı yapılmalıdır. Böylece kişinin yaşam kalitesi korunabilir.

Ayak Bakım Uzmanınız Tarafından;

• Ayak tırnaklarınız diyabetliler için özel olarak tasarlanmış tırnak makası ile kesilir.
• Ayakta ve tabanda oluşan nasırlar, keratin tabakalar podiatri cihazı ve özel frezler yardımıyla temizlenir. Diyabetliler için kullanılan özel kremler ile hassas deri koruma altına alınır.
• Basış bozukluğu ya da kemik deformiteleri mevcut ise ihtiyaç görülen tabanlık ya da destek malzemesi önerisinde bulunur.
• Ayakta fark ettiği su kabarcıkları, renk değişikliği ya da kaşıntı halinde mutlaka doktora yönlendirir.

Kişisel Bakım;

• Ayak temizliğinize özen gösteriniz. Ayaklarınızı her gün ılık su ile ve cildinizi tahriş etmeyecek bir sabun ile yıkayınız.
• Yumuşak beyaz bir havlu ile parmak aralarınız başta olmak üzere ayağınızı iyice kurutunuz. (Herhangi bir kanama riskine karşı farkına varabilmek için beyaz havlu kullanınız)
• İyi bir nemlendirici ile (parmak aralarınız hariç) ayaklarınızı koruma altına alınız. Parmak aralarına sürülen krem o bölgede mantar enfeksiyonuna neden olabilir.
• Dikişsiz, yüzde yüz pamuk ve mümkünse gümüş içerikli çorap tercih ediniz ve her gün çoraplarınızı değiştiriniz.
• Ayakkabı seçiminiz yumuşak deri, önü geniş ve rahat olmalıdır. Ayakkabı ayağınızı sıkmamalı, parmaklarınız içeride rahat hareket etmelidir. Ayakkabınızı giymeden önce mutlaka içini kontrol ediniz (taş vb şeyler açısından) Önü açık terlik yada sandalet tercih etmeyiniz.