KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Son yıllarda tıptaki ilerlemeler uzmanlıklar içinde ayrı uzmanlıklar olmasını gerektirmiştir.

Bu gelişmeden yola çıkılarak KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi’nde Omurga Merkezi hastalarımıza hizmet vermeye başlamıştır.

Omurga Merkezi ekip yaklaşımı ile tedavi etmek amacı ile kurulmuştur.

Hastalarımızın şikayetiyle ilgili farklı branş hekimlerinin ortak kararından sonra tedavisinin oluşturulmasına  ‘Multidisipliner Yaklaşım’ denir.

Bu sayede sorunlarını aynı hastane bünyesinde çözmek ve tedavileri aynı çatı altında gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

OMURGA iskeletimizin ana yapısını oluşturur. Hareket kabiliyetimizi sağladığı gibi, içinden geçen omurilik ve sinirlere de koruma görevi yaparak tüm fonksiyonlarımızı etkiler. Bu nedenle tıpta farklı branşları aynı anda ilgilendiren bir sistemdir.

Hastanemizde omurga ile ilgili sorunların uygun tedavisine;  Nöroloji, Nöroşirurji (Sinir ve Beyin Cerrahisi), Ortopedi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon birlikte karar verir.

Bu ekip yaklaşımında bilimsel olmak ve teknoloyi takip etmek birinci felsefemizdir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü;  bu ortak karardan sonra hastamızın tedavisi cerrahi gerektirmiyor ise, devreye giren bölümdür.

Omurga Merkezi’nde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon programına alınması uygun durumlar şunlardır:

 Boyun Ağrıları (Mesleki Hastalıklar, bilgisayar kullanımına bağlı ağrılar, kazalar, spor yaralanması, doğuştan sebepler)
• Boyun Fıtıkları
• Sırt Ağrıları, Duruş Bozuklukları, Skolyoz, Kifoz
• Mekanik Bel Ağrıları
• Bel Fıtıkları
• Disk Hastalıkları
• Omur Kaymaları
• Romatizmal Bel ağrıları
• Ameliyat gerektirmeyen boyun, sırt, bel ağrılarının yanı sıra, ameliyat sonrası rehabilitasyon ve güçlendirme programları
• Diğer Fizik Tedavi gerektiren ortopedik hastalıklar

Bölümümüzde Amaç; çeşitli nedenlerle fiziksel fonksiyonları kısıtlanmış ve sosyal yaşamları etkilenmiş kişilere yardım etmektir.  Bu kişileri mümkün olan en iyi fiziksel ve psikososyal düzeye çıkararak, günlük yaşamlarına ve işlerine bağımsız, üretken ve  kendine güvenli olarak döndürmek, sağlıklı olanlara da kas, eklem ve bağ dokusu hastalıklarından korunmayı öğretmektir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde uygulamalar, kişilerin  ağrı ve fonksiyon durumlarına göre planlanır.

Korunma eğitimi ve tedavi yöntemleriyle, kişiye özel düzenlenmiş programlarla ağrı azaltılır, fonksiyonlar iyileştirilir, günlük yaşamda ve iş ortamında vücudu doğru kullanma ve çevresini kendine uygun şekilde düzenleme öğretilir. Kişinin ağrısı çeşitli fizik tedavi yöntemleri ile azaltıldıktan sonra fiziksel durumu yoğun egzersiz programları ile geliştirilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tedavi Yöntemleri Çeşitlidir:

- Tüm Fizik Tedavi Uygulamaları
- Omurgaya Yönelik Güçlendirme Programları
     Biomotor Kontrol Sistemleri
     Redcord Uygulamaları
     Mobil Traksiyon Uygulamaları     
     Ortopedik Rehabilitasyon Uygulamaları               
- Eklem Enjeksiyonları
- Omurga Enjeksiyonları
- Özel Enjeksiyonlar
- Masaj ve Gevşeme Egzersizleri  
- Tedavi Edici Egzersizler                               
- Kondisyon Egzersizleri
- Manipülasyon ve Mobilizasyon
- Özel Egzersizler
- Ergonomi Eğitimi
- Sıcak ve Soğuk

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizde Uyguladığımız Programlar:

* Bel Ağrısı Tedavisi ve  Bel Güçlendirme Programları
* Boyun Ağrısı Tedavisi, Korunma ve Rehabilitasyonu
* Omurganın Kök (Core) kaslarının Kuvvetlendirilmesi
* Bel ve Boyun Ameliyatlarından Sonra Güçlendirme Programları
* Ortopedik Hastalıklar ve Spor Yaralanmaları Rehabilitasyonu
* Duruş Bozukluklarının Tedavisi
* Romatizmal Hastalıklar Rehabilitasyonu
* Nörolojik Hastalıklar Rehabilitasyonu
* Osteoporoz Korunma ve Rehabilitasyonu
* Bölgesel Terleme Kontrolü

HAREKET İLACINIZDIR!

Amacımız; 
teknolojik hayatın getirdiği hareketsizliğin veya yanlış hareketin oluşturduğu omurga problemlerine, yine bilim ve teknolojinin yardımı ile çözümler üretmektir.

‘Hareket İlacınızdır’ felsefesiyle birlikte çalıştığımız dünyaca ünlü Wooridul Spine Hospital’daki imkanları hastalarımıza sunmaktayız.

Son yıllardaki çalışmalar fizik tedavi ve rehabilitasyon branşı içinde,  Manuel Tedavi ve Aktif Egzersizin önemini giderek daha çok vurgulamaktadır. Bu nedenle hastalarımıza tüm bu tedavileri uygulamaktayız. Omurga Rehabilitasyonu daha da özel bir eğitim ve uzmanlık alanıdır. Bu konuda yetkin ve bilgili ekibimiz uzman doktor ve fizyoterapistlerden oluşmaktadır.

Ekibimizin çalışma sistemi,  Fransa, Almanya, Amerika ve Güney Kore’deki eğitimlerin sonucunda bir sentez olarak oluşturulmuştur.

Hastaya özel tedavi programını Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktoru belirler ve sonra  fizyoterapistlerimiz bu programı uygular.

Tedavide kullandığımız cihazlar ve egzersizler hastanın omurgasının etrafında ‘doğal bir korse’ oluşmasını sağlamaktadır. Bu ‘Core Kasları’ olarak bilinen kasların güçlenmesi ile olacaktır.

Asıl hedefimiz; koruyucu tedaviler ve ameliyatsız çözümlerle hastalarımızın omurga sağlığını en üst seviyeye ulaştırmak ve onları ağrısız kılmaktır.