KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

Obezite Cerrahisi

Obezite en yalın anlatımı ile vücutta aşırı yağ dokusu birikimi olarak tanımlanırken hastalık boyutuna birçok kurum ve kuruluş farklı tanımlar getirmiştir.

Morbid obezite yani hastalık düzeyinde şişmanlık; oluşumunda kalıtımsal, davranışsal, sosyal, kültürel ve çevresel etkenlerin olduğu, sağlık ile ilintili bedensel, ruhsal ve ekonomik sorunlar yaratan süreğen, çok nedenli bir hastalıktır.

Obezite sağaltımındaki amaç daha sağlıklı bir kiloya inmek ve bu kiloyu korumaktır.
Sağlıklı kiloya inmek doğal olarak estetik olarak da bir iyileşme sağlayacaktır ancak obezite sağaltımının amacı hiçbir zaman estetik değildir.

Aşırı kilonun kişide yaratmış olduğu yandaş hastalıkların iyileştirilmesi yada oluşumunun engellenmesi için gerekli olan kilo kaybı herkesde farklı olacaktır. Aşırı kilonun oluşum nedeni de her hastada farklı olduğundan tüm hastalarda kesin sonuç verecek bir mucize yol da yoktur. Hasta uzman bir ekip tarafından değerlendirilmeli aşırı kilonun oluşum nedeni ortaya konmalı ve kişiye özel bir sağaltım yolu oluşturulmalıdır.

Yalnızca %10´luk bir kilo kaybının bile sağlık açısından çok olumlu sonuçlar doğuracağı unutulmamalı ve yavaş (haftada 1-1,5 kilo) ancak düzenli kilo vermek ve bu kilo kaybını korumak amaçlanmalıdır.

Aşırı kilo sağaltımında öncelik yemek ve davranış alışkanlıklarının değiştirilmesi ve erke (enerji) tüketiminin artırılmasıdır. Bu önlemlerin yeterli olmaması durumunda ise ilaç kullanımı ya da endoskopik ve laparoskopik cerrahi girişimler söz konusu olabilir.

Girişimsel Yöntemler

Morbid obezitenin girişimsel sağaltımı endoskopik balon yerleştirilmesini ve laparoskopik cerrahi girişimleri içerir.

KadıköyŞifa Sağlık Grubu Obezite Cerrahisi Bölümü, ülkemizin en deneyimli cerrahlarından Op. Dr. Levent Eminoğlu önderliğinde uzman bir ekip ile hizmet vermektedir.

Robotik Obezite Cerrahisi

Genel Cerrahinin gelecekte en önemli kollarından biri olacak olan şişmanlık cerrahisinde robotik cerrahi çok önemli kazanımlar sağlar. Morbid obezitede (hastalık düzeyinde şişmanlık) yağlı dokunun aşırı oranda olması karın içinde cerrahiyi zor ve riskli hale getirirken, robotik teknoloji sayesinde laparoskopik şişmanlık ameliyatları çok daha güvenilir ve kusursuz şekilde yapılabilmektedir.

Robotik laparoskopik cerrahide bazı tür şişmanlık ameliyatları tek giriş deliğinde de yapılabilmektedir. Bu yağlı dokunun fazla olduğu hastalardaki yüksek enfeksiyon riskini ve ağrıyı azaltmakta, daha hızlı ve kozmetik olarak çok daha iyi iyileşmeyi sağlamaktadır.

Girişimsel Yöntemlerin Morbid Obezitede Etkileri