KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

  Endokrin (Tiroit) Polikliniği

Endokrin (Tiroit) Polikliniği

Tiroit nedir?          

Tiroit, boğazda hava aldığımız gırtlağın önünde yer alır. Deri ile gırtlak arasında kalır. Bu yüzeysel yerleşimi, tiroitte ortaya çıkan kitlelerin (nodül ve kanser) kendini çabuk belli etmesini sağlar. Her normal insanda 1 adet tiroit bulunur.

Tiroit Hastalıkları nelerdir?

Hipotiroitizm:

Tiroit bezinin gereğinden az miktarda hormon üretmesine “Hipotiroitizm” denir. Hipotiroit vücut hareketlerini yavaşlatır, kişinin kendisini yorgun, bunalmış ve halsiz hissetmesine yol açar. Ayrıca kandaki TSH düzeyi artar.

Hafif Tiroit Yetmezliği:

Hafif Tiroit Yetmezliği, hipotiroitinin hafif şeklidir. Tiroit hormon düzeyi normal sınırlarda olmasına rağmen, hipofiz bezi bu seviyeyi korumak için yüksek miktarda TSH üretmek zorundadır. Bu durum tiroit bezinin normal miktardaki hormonu üretmekte zorladığını gösterir. Hafif Tiroit Yetmezliği hastalarında belirti görülmediğinden kan testi yapılarak tanı konulması gerekir.

Hipertiroitizm:

Tiroit bezinin aşırı derece hormon salgılamasına “Hipertiroitizm” denir. Hastalarda kandaki TSH düzeyi düşüktür.  Aşırı derece tiroit hormonu üretimi vücudun gereğinden hızlı çalışmasına neden olur. Bununla birlikte hastalarda huzursuzluk, çarpıntı, kilo kaybı ve uykusuzluk gibi belirtiler görülür.

Hafif (Subklinik) Hipertiroitizm:

Tiroit hormon düzeyi normalken TSH düzeyinin düşük olması durumuna “Hafif (Subklinik) Hipertiroitizm” denir. Hastalık ilerlediği takdirde Hipertiroitizme dönüşebileceğinden mutlaka bİr uzmana danışmak gerekir.

Endokrin (Trioit) Polikliniği’nde uzman hekimlerce, tiroit ve hastalıklarının çok yönlü tanı, değerlendirme, tedavi ve takipleri yapılmaktadır.