KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

  Kemik Dansitometresi

Özellikle 45 yaş üzeri bayanlarda kemik kütlesi kaybı sonucu osteoporoz ortaya çıkmaktadır.
Kemik dansitometresi, kemiklerin yapısında yer alan maddelerin yoğunluğunu ölçen bir alettir. Bu yöntemle kemik madde kaybı (osteoporoz) saptanır.

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedenleri

• Primer (genetik, yaş, cinsiyet, sigara, aşırı alkol tüketimi gibi yaşam tarzına bağlı nedenler)
• Sekonder (hastalıklar ve ilaçlar) sonucu oluşan madde kaybı

Kemik dansitometresini kimler, ne zaman çektirmeli?

Farklı bir klinik neden yok ise, kemik dansitometresini menopoz öncesi dönemden itibaren çektirmenin oldukça faydalı olduğu bilinen bir gerçektir. Nedensiz ve önceden kemik kırıkları yaşayan, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip kişiler, kortizon içerikli ilaçları uzun süredir kullananlar, böbrek ve karaciğer yetmezliği olanların kemik dansitometresi çektirmesi özellikle öneriliyor.

Kemik kaybı riskinin yüksek olduğu, menopoz sonrası kadınlar için ise, ilk çekim normal ise, 3 yılda bir kontrol amaçlı çekimler önerilmektedir. Kemik kaybı söz konusu ise, kontrol periyodunu tedaviyi yapan hekim belirleyecektir.

Kemik Yoğunluğu (Dansitometresi) Ölçümü Güvenli Midir?

Günlük hayatta bilgisayar kullanırken alınan radyasyon kadar X ışını kullanılır. Hiçbir yan etkisi yoktur.

İşlemin Yapılışı

Yaklaşık 15 dakika civarında yatarak yapılan bir işlemdir. Ağrı ve acı kesinlikle yoktur. Sadece kımıldamadan yatmak gerekmektedir. Ancak gebeyseniz veya süt veriyorsanız bu durumu tetkiki yapacak sağlık ekibine tetkikten önce mutlaka bildiriniz!

Hazırlık Gerekir mi?

Hiçbir ön hazırlık gerekmemektedir, günün her saatinde çekilebilir.