KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

KADIKÖYŞİFA SAĞLIK GRUBU | HABERLER

Da Vinci Ataşehir Hastanesi’nde...

Da Vinci KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi’nde...

Robotik cerrahi minimum kesilerle, düşük enfeksiyon riski ve hızlı iyileşme sağlıyor

Karın ön duvarına açılan 0, 5 – 1 cm’lik kesilerden yerleştirilen kamera ve el aletleriyle yapılan ve birçok alanda kullanılan minimal invaziv cerrahi, kısa süreli yatış, minimum kesi ve minimum düzeyde enfeksiyon riski ile ameliyat sonrası sürecin daha kolay ve sorunsuz biçimde atlatılmasını destekler.

Günümüzde dünyada uygulanan en gelişmiş minimal invaziv cerrahi yöntem olan robotik cerrahi, da Vinci robotik cerrahi sisteminin kullanımı ile, Ataşehir Hastanesi’nde ağırlıklı olarak, genel cerrahi, jinekoloji, üroloji, ve kulak burun boğaz alanlarında hizmet vermektedir.

Robotik cerrahi sistemi sayesinde üç boyutlu görüntünün sağlanabildiği klasik açık ameliyat ile, hastaya en az travma yaratan minimal invaziv tekniklerin uygulanabildiği laparoskopik cerrahinin bütün olumlu yönleri birleşmekte ve hastaya en güvenli tedavi sunulabilmektedir.

Robotik Cerrahinin Avantajları

Robotik cerrahi ile yapılan ameliyatlar açık cerrahi ve laporoskopik cerrahiye (kapalı ameliyatlar) göre birçok avantajlar içermektedir:

- Dokuları ve ameliyat sınırlarını daha iyi görerek ameliyatı yapabilme. Üç boyutlu 'high definition' (yüksek çözünürlük) görüntü altında ameliyatın gerçekleştirilmesi. Gözün gördüğünden 10 ya da 20 kat büyütme ile dokuların ve cerrahi sınırların görülerek ameliyatın yapılabilmesi.

- Daha fazla hareket yeteneği ile ameliyat yapabilme. Ameliyat için bilekten daha fazla dönme yeteneğine sahip 540° dönebilen ve bileğin giremeyeceği alanlara girebilen robot kollarının olması.

- Eldeki titremeleri önleyerek ameliyat yapabilme. Robotik cerrahi sırasında ellerdeki çok az titreme bile robotik teknoloji tarafından ortadan kaldırılmaktadır. Daha fazla hassasiyet gerektiren ince işler bu sayede yapılabilmektedir.

Robotik cerrahi hastaya ne gibi faydalar sağlar?

- Kan kaybının daha az olması ve daha az kan nakli ihtiyacı. Robotik cerrahi uygulamalarda açık cerrahi ve konvansiyonel laparoskopiye göre daha az kan kaybı olmaktadır.

- Ağrının daha az olması. Geniş kesiler olmadığı için hastanın daha az ağrısı olur ve ağrı kesici ihtiyacı azalır.

- Ameliyat izinin daha az olması. Operasyonlar geniş kesi yapılmadan ve karın duvarı kesilmeden gerçekleştirilir. Bütün işlemler göbek deliğinden ve kasık bölgesinde açılan 3 veya 4 küçük delikten yapılır. Ciltte geniş ameliyat izi olmadığından estetik açıdan rahatsız eden iz bırakmaz.

- Hastanede daha az yatma süresi. Ameliyat sonrası aynı gün veya ertesi gün hasta taburcu edilmektedir. Hastanın ayağa kalkma ve normal fiziksel aktivitesine kavuşması daha kolay ve hızlı olmaktadır.

- İnfeksiyon riskinin azalması. Karın açılmadığı ve kanama çok olmadığı için robotik cerrahide enfeksiyon riski azdır.

- Karın içi yapışıklıkların daha az olması. Açık ameliyatlarda daha fazla yapışıklık meydana gelir ve özellikle çocuk sahibi olmayı düşünen anne adaylarına öncelikli olarak laparoskopi önerilmelidir. Yapışıklıklardan özellikle tüpler etkilenmekte ve gebe kalmak zorlaşmaktadır

- İyileşmenin çok hızlı olması. Robotik ameliyatlar mikro-cerrahi ilkeleriyle yapıldığından karın içerisinde ve ameliyat alanlarında çok az hasar meydana gelir ve iyileşme daha kolay ve çabuk olur.

- Normal yaşama ve işe çok daha erken dönebilme. Açik cerrahi uygulanmadığı için hasta çok kısa sürede işine dönebilmektedir.