KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

KADIKÖYŞİFA SAĞLIK GRUBU | HABERLER

Türk doktor adını Dünya Tıp Literatürü'ne yazdırdı!


KadıköyŞifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu dünyada ilk kez tek kesiden robotik reflü ameliyatı yaptı!

KadıköyŞifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu, Robotik Cerrahi ile dünyanın ilk tek kesiden (Single Port) yapılan reflü ameliyatını gerçekleştirerek Dünya Tıp Literatürü'ne adını yazdırdı!

Dünyanın ilk Robotik Cerrahi uygulanarak tek kesiden (single port) reflü ameliyatını yapan KadıköyŞifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu ameliyat ile ilgili sorulara yanıt verdi!

Robotik Cerrahi ile ilk Single Port Ameliyatın detaylarını açıklayabilir misiniz?

Robotik Cerrahi yöntemi ile göbek deliğinin içinden tek bir kesi yapılarak karın boşluğuna girilir. da Vinci SI Robota özgü silikon PORT yerleştirilir. Port'un yüzeyinde çoklu girişe olanak sağlayan çok delikli bir yüzey bulunuyor. Operasyon için gerekli aletler bu PORT sayesinde içeriye sokuluyor. Önce karaciğer içeride askıya alınıyor. Bunun nedeni çalışma alanını kapayan bir yerde olmasıdır. Çalışılacak yer yani diyaframın fıtık olan bölgesi hazırlanıyor. Yemek borusu askıya alınıyor.Diaframdaki fıtık dikilip onarılıyor. Midenin fundus denen kısmı sarılarak kapak mekanizması oluşturuluyor ve gerekli denetimleri yaptıktan sonra aynı portdan dışarı çıkılıyor.

Robotik Cerrahi ile Single Port'un hastaya faydası nedir?

Hastalarımız olası olduğunca az acı çekerek ve en küçük kesi ile ameliyat olmayı yeğliyor. Bununla birlikte en kısa sürede yeniden gündelik hayatlarına dönme isteğindeler. Robotik Cerrahi bunu olası kılıyor. Tek giriş deliği ile yapılan girişimlerde kesi göbek deliğinden yapıldığından iz kalması söz konusu değil.Çok az ağrı oluşuyor ve hastaların büyük bir çoğunluğu ameliyatın ertesi günü sabah gündelik hayatlarına geri dönebiliyor.

Robotik Cerrahi ile Single Port'un diğer yöntemlerden farkı nedir?

Robotik Cerrahi ile Single Port'u diğer tek girişten yapılan cerrahi girişimlerinden ayıran en önemli fark, diğer girişimlerde ameliyat sırasında aynı delikten çalışmanın teknik özellikleri nedeniyle sıklıkla sağ elinizi sol el olarak, sol elinizi sağ el olarak kullanıyor olmanız. Robotik Single Port teknolojisi sayesinde sağ el sağ el olarak, sol el sol el olarak kullanılabiliyor. Bu durum cerraha daha hızlı ve güvenli çalışma olanağı sağlıyor.

Robotik Cerrahi eğitimi olan her hekim Single Port ameliyatı yapabiliyor mu?

Single Port girişimi yapabilmeniz için özel eğitim almanız gerekli. Ancak sertifikalı cerrahlar Robotik Cerrahi ile Single Port girişimi yapabiliyor. Türkiye'de sadece iki hastanede Single Port girişimi yapabilen robot ve eğitimli cerrah bulunuyor.

Neden dünyadaki ilk Robotik Cerrahi ile Single Port girişimi siz gerçekleştirebildiniz?

Reflü cerrahisine odaklanmış olmak ve bu konudaki laparoskopik cerrahi deneyimimizin bu konuda belirleyici olduğunu düşünüyorum.Biz yaklaşık 1600 olguluk bir laparoskopik deneyim sonrası başladık robotik cerrahiye.Laparoskopik tek giriş cerrahisinde de yeterli deneyimimiz oluştuktan sonra yurt dışında 2 merkezde robotik tek giriş cerrahisi eğitimi aldık ve Belçikada Dr.Alper Çalış ile birlikte domuz üzerinde de dünyadaki ilk robotik tek girişten reflü ameliyatını da biz yapmıştık.

Dünyadaki ilk ameliyat olduğunu nereden biliyorsunuz?

Dünyada kullanılan tüm Robotik Cerrahi cihazlarının kendilerine ait bir IP numarası bulunuyor. Bununla birlikte sertifikalı tüm cerrahların kendilerine ait bir kimlik numaraları var. Her robot günlük olarak yapılan ameliyatları kaydediyor ve merkeze aktarıyor. Böylece her gün dünyada hangi cerrahın, hangi ameliyatı yaptığı tespit edilebiliyor. Gerçekleştirmiş olduğum Robotik Cerrahi ile Single Port reflü ameliyatının, yapılan kayıtlara göre dünyadaki ilk girişim olduğu bu şekilde onaylandı. Ayrıca EAES (Avrupa Endoskopik Cerrahi Derneği) tarafından İtalya, Torino'da gerçekleştirilen kongrede dünyadaki ilk 'Robotik Cerrahi ile tek kesiden reflü ameliyatı' yaptığım tıp camiasına açıklandı.

Türkiye'de ilk kez da Vinci Robotik Cerrahi ile tek girişten safra kesesi alındı!

TÜRKİYE'DE ROBOTİK SİSTEM İLE TEK GİRİŞTEN İLK CERRAHİ OPERASYON

KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi'nde 04. Haziran 2011, Cumartesi günü saat 09.30'da Türkiye'nin ilk da Vinci Robotik Cerrahi ile tek delikten safra kesesi ameliyatı gerçekleştirildi. Dünyada da Vinci Robotik Cerrahi ile tek girişten safra kesesi ameliyatı gerçekleştiren 5. merkez Ataşehir Hastanesi oldu. KadıköyŞifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu tarafından gerçekleştirilen da Vinci Robotik Cerrahi ile tek girişten safra kesesi ameliyatı ise Türkiye'de bu alanda yapılan ilk ameliyat oldu.

KadıköyŞifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu'na hazımsızlık ve karın ağrısı şikayetleri ile başvuran 23 yaşındaki İrem Anık'a kolesistolitiasis (safra kesesi taşı) ve kolesistitis (safra kesesi iltihabı) teşhisi konuldu. Hastaya gerekli tetkikler yapıldıktan sonra da Vinci Robotik Cerrahi ile tek girişten safra kesesinin alınmasına karar verildi. KadıköyŞifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu'nun gerçekleştirdiği ameliyatta göbek deliğinden tek giriş yapılarak safra kesesi çıkarıldı. Ameliyatın ardından kısa bir süre içinde toparlanan İrem Anık, 1 gece hastanede kaldıktan sonra birkaç gün içinde normal hayatına geri dönebilecek.

KadıköyŞifa Sağlık Grubu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Levent Eminoğlu, da Vinci Robotik Cerrahi'nin hangi alanlarda, neden tercih edildiğini şöyle açıkladı: "Her ne kadar Genel Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji alanlarında pek çok girişim laparoskopik olarak yapılıyor olsa da laparoskopinin bazı teknik özellikleri kısıtlamaları beraberinde getirmektedir. Çıkış noktası bu teknik kısıtlamaları ortadan kaldırmak olan da Vinci robotik cerrahi teknolojisi, cerraha klasik laparoskopik cerrahide olmayan 3 boyutlu ve tam yüksek çözünürlükte görüntü altında ameliyat yapma olanağı sağlamaktadır. Gereğinde bu görüntü 10 kat büyütülerek ameliyat bölgesi çok yakın ve ayrıntılı olarak görüntülenmekte ve cerrahi işlemin bu şekilde yürütülmesine olanak vermektedir. Ataşehir Hastanesi'nde kullanılan da Vinci robotik sistemin en gelişmiş modeli olan Sİ modelinin geliştirilmiş arayüzü sayesinde cerrahın konsolda yaptığı el hareketleri mükemmel şekilde minik cerrahi aletlere yansımakta, titreme ve uzun ameliyatlarda oluşan yorgunluk etkisi tamamen ortadan kaldırılmaktadır. EndoWrist adı verilen teknoloji sayesinde minik robotik aletler insan bileğinden daha fazla açıda ve yönde hareket edebilmekte ve bu özellik sayesinde özellikle bedenimizin küçük ve dar bölgelerinde çok daha rahat ve kusursuz işlem yapabilmektedir.

Robotik Cerrahide olası kazanımlar; ameliyat sonrası ağrının daha az olması, ameliyat sırasında özellikle kanser cerrahisinde kan kaybının azalması, yine kanser cerrahisinde sinir koruyucu tekniğin daha kusursuz uygulanması, hastanın ameliyat sonrası normal hayatına daha hızlı bir şekilde dönmesinin sağlanmasıdır. Dr. Levent Eminoğlu ve ekibi tarafından robotik teknoloji ile göbekten tek bir giriş noktasından reflü operasyonları, zayıflama ameliyatları, safra kesesi çıkarılması ameliyatları yapılmaktadır. Bununla birlikte Kadın Doğum alanında da Myomektomi, Histerektomi (rahmin alınması operasyonu), yumurtalık ameliyatları gibi pek çok cerrahi müdahalenin göbek deliğinden tek giriş ile yapılabilmesi çok büyük avantajlar getirmektedir. Bu uygulama, hem ameliyat sonrası ağrıyı ve hareket kısıtlılığını çok azaltmakta hem de özellikle hastalarda doğal bir iz olan göbek deliğinin kullanılması ile ameliyat izinin tamamen yok olmasını sağlamaktadır."