KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

FİZİK TEDAVİ LABORATUVARLARI

Ataşehir Fizik Tedavi Laboratuvarımız için tıklayınız
Sağlıklı Yaşam İçin Egzersiz
KADIKÖYŞİFA SAĞLIK GRUBU
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ
EGZERSİZ HAREKETLERİ


Ayak bileği yaralanmaları sonucu oluşan bağ, kas, tendon zedelenmeleri nedeniyle gelişen ağrılarda ağrı kontrolü sağlanırken, ayak bilek kaslarının güçlenmesi, denge ve koordinasyonu gelişimi amacıyla bu egzersizlerden faydalanabilinir.


Bel ağrısı olan hastalarda fiziksel aktivite çok önemlidir. Bu egzersizler bel mekaniğini güçlendirmek, ağrıyı kontrol altına almak veya azaltmak ve aktif hayata adım atabilmeniz amacıyla hazırlanmıştır. Ancak unutmayınız ki her egzersiz herkes için uygun değildir. Egzersizler sırasında ciddi derecede ağrınız olursa lütfen doktorunuza danışınız.


Özelikle masa başında ofis çalışanları içi değerlendirilmiş egzersizlerdir. Boyun ve sırt bölgesindeki ağrıların kontrolü ve postürün düzeltilmesi amaçlanır.


Yeterli fiziksel aktivitesi olmayan kişilerde diz çevresindeki kaslar yeterince kuvvetli olmadığı için diz ağrıları sıkça görülmektedir. Özellikle uyluk kası kuvvetlendirilmesi ileri dönemde gelişecek çeşitli kıkırdak lezyonları ve osteoartritten koruyucu bir etkiye sahiptir.


El bileğinin düşme, çarplar sonucu oluşan yaralanmaları dışında sürekli bilgisayar kullanımı da el bileğindeki bağ ve tendonları zedeleyip ağrıya sebep olabilmektedir.Bu egzersizlerle eklem hareket açlığını arttırmak ve kasların güçlendirmek amaçlanır.


Psoas tendiniti, trokanterik bursit veya kalçanın osteoartroz gibi ağrı durumlarında kalça kaslarını güçlendirmek ve esnetmek amacıyla bu egzersizlerden yararlanılabilinir.


Belli hareketlerle belli hareket açıklıklarında gelişen ağrılı durumlarda (İmpingement sendromu,rotator cuff sendromu) omuz hareket açıklığını korumak amacıyla egzersiz yapılması önerilmektedir.Ancak belli anatomik yapılara zarar vermemek amacıyla egzersizlere başlamadan önce bir doktor muayenesi gereklidir.