KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

KADIKÖYŞİFA SAĞLIK GRUBU | E-BÜLTEN

Haziran 2011Omurga Merkezi

Sadece bel ağrıları dünyada hastaların hekimlere ikinci en sık başvurma nedenidir. Hesaplamalara göre bir toplumu oluşturan bireylerin %90’ı tüm yaşamları boyunca kendilerini en azından birkaç gün süreyle çalışma yaşamından alıkoyacak şiddetle bel ağrısı çekerler.Bel ağrısı yakınmasına omurganın göğüs ve boyun bölgesiyle ilgili yakınmalar da eklendiğinde omurga kaynaklı ağrıların hastaların en sık hekime başvuru nedeni olduğu kolaylıkla görülmektedir. Bu kadar sık görülen omurga kaynaklı yakınmalar ve omurga hastalıkları, hastalara verdiği zarar ve ızdırabın yanısıra işgücü kayı...
Tüm insanların %90’ı, hayatının bir döneminde kendisini kısa süreli de olsa çalışma yaşamından alıkoyacak bir bel ağrısıyla mutlaka karşılaşır.

Bel ağrıları dünyada insanların hekime başvurmasına neden olan ikinci en sık yakınmadır.

Bel fıtığı nedir?

Omurgamız silindir biçimde 24 adet omurun üstüste birleşmesinden oluşur.“Lumbar bölge” olarak adlandırılan omurganın bel bölgesinde L1, L2, L3, L4 ve L5 olarak numaralandırılan 5 omur bulunurç ve bunlar içeri doğru bir yaylanma oluşturacak biçimde dizilir. En alttaki L5 omuru omurgamızı “sakrum” adı verilen, her iki kalça kemiğinin ortasında yer alan üçgen biçimli kemikle birleştirir. Omurlar birbirinden “disk”lerle ayrılırlar.

Sağlıklı bir ...
Türkiye'de ilk kez bel fıtığı ameliyatları lokal anestezi ile yapılıyor!

Bel ağrısı çeken her 100 hastadan 3 - 4'ünde bel fıtığı görülüyor. Bugüne kadar gerek ameliyat, gerekse uzun iyileşme süreci nedeniyle hastalar için kabusa dönüşen bel fıtığı, artık modern teknoloji sayesinde kolayca tedavi edilebiliyor. Türkiye'de ilk kez KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Omurga Merkezi'nde sunulan lokal anestezi ile bel fıtığı ameliyatları sayesinde hastalar minimum girişimlerle, hızla eski sağlıklarına kavuşabiliyor.

Bel fıtığında ameliyat gerektiren durumlarda hangi seçenekler vardır?

Hangi ameliyat teknikleri uygulanabilir?

Ameliyat g...
Yol yürüme mesafesinin kısalması, yürürken öne eğilince rahat etme gibi belirtiler Dar Kanal Hastalığını işaret ediyor olabilir...

Yol yürümekle, ayakta durmakla ya da oturmakla ortaya çıkan her iki kalça ve bacaklara vuran ağrılar, giderek yol yürüme mesafesinin kısalması, öne eğildiğinizde rahat etme, dik durmaktan kaçınma gibi durumlar dar kanal hastalığının belirtileri olarak değerlendirilebilir.

Dar kanal hastalığı ne demektir?

Değişik nedenlerle bel bölgesindeki omurilik kanalının daralması ve kanal içinden geçen sinir liflerinin bası altında kalarak çeşitli yakınmaların ortaya çıkmasıdır.


Belirtileri nelerdir?

Bel bölgesindeki omurilik kanalını...