KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

Check-up Nedir?

Check-up kelime anlamıyla, “genel sağlık kontrolü”, her bireyin kendi sağlığı ile ilgili risklerden zamanında haberdar olabilmesi ve bunlara karşı erken önlem alınabilmesi amacıyla, belirli aralıklarla yapılması gerekli muayene ve tetkiklerdir.

Günümüzde tüm dünyada, “koruyucu sağlık hizmeti” dediğimiz, “hastalık ortaya çıkmadan gerekli tedbirlerin alınması ve bu sayede bireyin sağlıklı kalması” yaklaşımı büyük önem kazanmıştır.

Check-up, erken tanı ve teşhis bakımından, son derece önemli ve ertelenmemesi gereken bir sağlık tarama yöntemidir. Bu açıdan, hastalık ortaya çıktıktan sonra oluşabilecek maddi ve manevi kayıplar düşünüldüğünde, yılda bir kez, bir saatlik süreyi kendi sağlığımız için çok görmemeliyiz. Sağlığımız için ayırdığımız bu bir saatlik sürenin ileri dönemlerde, sağlığımıza yapacağı katkı oldukça tatminkâr olacaktır.

Kanser, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet gibi gelişimini sinsi bir biçimde sürdüren, belirti verdiklerinde ise genellikle birden fazla organı ilgilendiren hasarları, henüz belirtiler ortaya çıkmadan önce oluşturan hastalıklarla baş etmenin yolu da bu hastalıklardan önceden haberdar olmaktan geçer.

Rutin bir kontrol (Check-up) sırasında elde edilecek bir ipucu sayesinde bu gibi tehlikeli, varlığını belli etmeden ilerleyen ve sürdüren hastalıkları teşhis etmek mümkün olabilir. Erken teşhisin başarılı bir tedavinin en önemli unsur olduğu unutulmamalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri (USPSTF) ve Kanada (CTF) Koruyucu Hizmetler Çalışma Grupları’nın son yayınlanan kılavuzları doğrultusunda yeni check – up programlarımızı güncel ilaveler yaparak hazırladık.

Yeni Check-up 2012 paketlerinin farklı bir özelliği de olsun istedik. Amacımız içinizdeki kötüleri değil, iyiyi aramak ve ortaya çıkarmak. Sağlıklı kalmanızın yanı sıra daha güzel ve daha mutlu olmanızı da sağlamak.

Bu nedenle, başka yerlerde bulunmayan yeni program ve hizmetleri yeni paketlere ekledik:

1. Beslenme ve Diyet Uzmanı görüşmesi

2. Dermatoloji Uzmanı muayenesi

3.”Mental Fitness” adını verdiğimiz, Pozitif Psikoloji çalışmaları içeren Psikolog görüşmeleri

4. ABD kanser cemiyeti tarafından hazırlanan, bu konudaki en geniş kapsamlı çalışma olan, “Kanser, Kalp Hastalıkları ve Diyabetten Korunma” önerileri paylaşımı

15 yaş üzeri misafirlerimiz için bir “CHEER-UP” paketi hazırladık. Adı üstünde; amacımız kendinizi daha iyi hissetmeniz ve daha mutlu olmanız.

“İYİ HABERLER” paketi de içinizdeki, sağlıklı geleceğiniz için  iyilerin araştırması.