KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi

Beyin ve Sinir Cerrahisinin ilgi alanı beyin, omurga ve omurilik ile sinirler olmak üzere birbirleriyle bağlantılı çalışarak bir sistem oluşturan 3 ayrı bölgenin cerrahi tedavi gerektiren hastalıklarıdır.

Beyin iyi ve kötü huylu tümörleri, beyin damarlarının doğuşsal bozuklukları, kafatasının kemik yapısının, beyin dokusunun doğumsal anormallikleri trafik –iş kazaları ve darbeler sonucu oluşan kafa travmaları, yüz ağrıları, kasılmalar gibi fonksiyonel bozukluklar beyin için cerrahi tedavi gerektiren durumlardır.

Omurga ve omurilik ilişkisi kafatası ile beyin arasındaki ilişkiye benzer. Kolay yaralanabilir narin sinir dokuları kemik yapının koruması altına alınmıştır. Bu bölgede en sık görülen hastalık omurların arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru fıtıklaşması ile ortaya çıkan bel ve boyun fıtıklarıdır. Omurga ve omuriliğin iyi ya da kötü huylu tümörleri, travmaya bağlı kırıklar, ileri yaşlarda omurilik kanalını daraltan kireçlenmeler ve doğumsal bozukluklar da cerrahi gerektiren durumlardır.

Omurilikten çıkarak kol ve bacaklarımıza hareket ve duyu fonksiyonlarını taşıyan periferik sinirlerimizde de cerrahi girişim gerektirecek hastalıklar görülebilir. Sinir kol ya da bacakta yol alırken dar ve karışık anatomik yapılardan geçtiği genelde eklem kısımlarında sıkışabilir ki toplumda yaygın görülen el bileğinde sinir sıkışıklığı buna önemli bir örnektir. Doğal olarak sinirlere özgü tümörler veya travmatik yaralanmalar daha nadir cerrahi olgulardır.

Teknolojideki ilerlemelerle sinir siteminin görüntülenmesi fonksiyonlarının araştırılması daha ileri taşınmış ve bu sayede hastalıkların tanısının hızlı ve doğru konulması sağlanmıştır. Ameliyathane donanımlarının, anestezi ve yoğun bakım olanaklarının gelişmesi hastaları operatif ve postoperatif dönemlerde oluşabilecek risklere karşı korumaktadır.

Günümüzde beyin cerrahisi için amaç;  hastalarına doğru ve hızlı tanı koymak, hastasına cerrahi tedaviyi etik ölçüler içinde gerektiğinde önermek, yapılması planlanan tedavi hakkında hastaya gerçekçi ve kapsamlı bir bilgilendirmeyi sağlamak ve hastane sonrası yaşamında da hastanın yanında olunduğunun hissettirilmesi olmaktadır.

Çağdaş görüntüleme tekniklerini, donanımlı yoğun bakım ve ameliyathane olanaklarını alanlarında yetkin kadrolarıyla bütünleştirmiş olan hastanemizde beyin, omurga ve sinir ameliyatları mikro cerrahi ile yapılmaktadır. Dünyada son on yılda gelişmeye başlayan ve hastanemizde uygulaması yapılmakta olan kapalı endoskopik bel fıtığı ameliyatları hastaların korkulu rüyası olan bel fıtığı hastalığını sorun olmaktan çıkarmaktadır. Bu yeni yöntemde 0,5 cm lik bir delikten radyolojik kontrol altında endoskop sorun olan fıtığın üzerine yönlendirilmekte ve TV ekranından görülerek özel aletlerle fıtık alınmakta hastada diğer yöntemlerdeki gibi herhangi bir adale, kemik hasarı oluşturulmamaktadır. Ameliyat sonrası dönemde doğal olarak hastada bel ağrısı olmadığı için hızlı normal yaşama dönüş olmaktadır. Hastayı ilgilendirebilecek tüm dal doktorlarının hasta için birbiriyle danışmalarda bulunması, tanı ve tedaviyi yönlendirmede yanılma payını minimalize etmektedir.Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi (Ataşehir Hastanesi)
 
 
Pazartesi
 
09:00 - 17:00
Salı
 
09:00 - 17:00
Çarşamba
 
09:00 - 17:00
Perşembe
 
09:00 - 17:00
Cuma
 
09:00 - 17:00
Cumartesi
 
09:00 - 12:30
 
 
 
-
 
-
 
-
 
-
 
-
 
-
 
 
 
09:30 - 13:00
 
-
 
Kadıköy
 
09:30 - 13:00
 
Kadıköy
 
09:30 - 13:00