KadıköyŞifa TwitterKadıköyŞifa FacebookSanal Tur4442574KadıköyŞifa Fizik Tedavi LaboratuvarlarıKadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi

Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu Töreni

Anne sütünün özendirilmesi ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkların kazandırılmasına yönelik olarak Sağlık Bakanlığı ve UNICEF’ in çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti veren hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 1991 yılında “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler” programı başlatıldı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği ve yürütülen programa göre “bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi ve 6. aydan sonra uygun besinlerle beraber emzirmenin 2 yaşına kadar sürdürülmesi” temel mesajdır.

Doğru anne sütü uygulamalarını yerleştiren hastaneler, “Ulusal Bebek Dostu Hastaneler Değerlendirme Ekibi” tarafından ziyaret edilerek değerlendirilmekte ve belirlenen kriterleri karşılayan hastaneler “Anne Sütü Komitesi “ kararı ile “Bebek Dostu Hastane” olarak ödüllendirilmektedir.

KadıköyŞifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi olarak 2010 yılından itibaren yürütülen çalışmalar neticesinde 06 Ekim 2016 tarihinde “Bebek Dostu Hastane” ünvanını almaya hak kazanmıştır.

Emeği geçen herkese teşekkür eder, başarılı çalışmalarımızın devamını dilerim.


KadıköyŞifa Sağlık Grubu Hemşirelik Hizmetleri Müdürü
Pınar Sevindik Kaya